Türkiye Milli Uzay Programı Nedir Ne Değildir?Tüm Detaylarıyla

Türkiye Milli Uzay Programı son günlerin en büyük tartışma konularından birisi oldu. Peki nedir bu uzay programı? Sizler için konuyu bütün ayrıntılarıyla anlatıyoruz.

Öncelikle bu programın aslında biraz geç kaldığını söyleyelim. Türkiye Uzay Ajansı yaklaşık olarak 3 yıl önce kuruldu. Yönetim kurulu toplantısının yapılması ise 1 yıl sürdü. Tüm bu gecikmelerden sonra herkese heyecanlandıran açıklamalar yapılmaya başlandı. Hatta 9 Şubat tarihinde oldukça gizemli bir paylaşım bile yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından “hazır mısınız?” ifadesi içeren bir paylaşım yapılmıştı. Bunun üzerine tam olarak 9 Şubat 2021 tarihi işaret edildi. Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde çeşitli açıklamalar yapıldı.

Türkiye Milli Uzay Programı dönüm noktası olarak görülüyor

Yapılan açıklamalarda ilk olarak yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusunun entegrasyon işlemlerinin bitirildiği ifade edildi. Bunun hemen ardından pozitif bilimlerdeki üstünlüğü yeniden Türkiye’nin alması gerektiği söylendi.

TÜBİTAK ile birlikte uzay ve uydu fırlatma sistemleri alanında 56 projenin tamamlandığı ifade edildi.
Yeni uydu fırlatma sistemleri ile birlikte bu projelerin genişletileceği söylendi.
Uzay yarışlarında Türkiye’nin hak ettiği yeri alması gerektiği vurgulandı.

Bunların hemen ardından Türkiye Milli Uzay Programı detaylı bir şekilde açıklandı.

İşte Türkiye’nin uzayda belirlediği hedefler

  • Ülkeyi temsilen birisinin uzaya gönderilmesi.
  • Uzay alanında deneyimli olması planlanan insan kaynaklarının geliştirilmesi.
  • Uzay teknolojileri için kritik bazı bölgelerin kurulması.
  • Uzay limanı işletmesi oluşturarak buraya olan erişimi güçlendirmek.
  • Türkiye’ye ait roketlerle uyduları uzaya göndermek.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Ay ile temas sağlamak.Bunlar uzay programı ile belirlenen ilk hedefler. Bu hedefler doğrultusunda yeni çalışmalar yapılacak ve bazı ortaklıklar kurulacak.Yüksek bir ihtimalle uzay çalışmaları TÜBİTAK ve Türkiye Uzay Ajansı ile birlikte yürütülecek. Böylece iki kurumun da işbirliği içerisinde olması sağlanacak. Türkiye Milli Uzay Programı kısa süre içerisinde hedeflerini gerçekleştirmeye başlayacak.

Alıntı

https://www.btgunlugu.com/