Ölenlerin Sosyal Medya Hesaplarına Neler Olacak? İşte Yanıtı!

Gelen bazı son haberlere göre ölenlerin sosyal medya hesaplarına neler olacağı ortaya çıkmaya başladı. Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok ciddi boyutlarda. Sadece Facebook değil aynı zamanda Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanan birçok kişi var. Nüfusa göre sosyal medya kullanımının bu kadar yüksek olması aynı zamanda akıllara büyük bir soruyu getiriyor.

Milyarlarca kişinin kayıtlı olduğu Facebook gibi platformlarda elbette o yıl içerisinde ölen birçok kişi oluyor. Peki Facebook ve diğer sosyal medya platformları insanlar öldüğünde neler yapıyor? Normal şartlarda size ait olan sosyal medya hesabının kapatılması gerekir. Ancak bazı şirketler bunu yapmayacak.

Ölenlerin sosyal medya hesaplarına yeni düzenleme geldi

Facebook ve Google genellikle diğer şirketlere göre farklı kararlar veriyor. Normal şartlarda eğer 6 ay boyunca hesabınıza giriş yapmazsanız kendiliğinden kapanıyor. Her ne kadar diğer platformlarda kural bu olsa bile yine de Facebook ve Google işi biraz değiştirdi diyebiliriz. Buna göre her iki platformda ölenlerin hesaplarına dokunulmayacak.

Hem Google hem de Facebook şirketi konu ile alakalı dijital miras kavramını öne çıkarıyor. Yani size ait olan hesap dijital miras şeklinde ailenize verilebiliyor. Böylece aileniz size ait olan hesabı siz öldükten sonra da kullanabiliyor. Ölenlerin sosyal medya hesaplarına böyle bir işlemin yapılması ürkütücü görünse bile yine de gerçek.

Dijital miras bırakmak isteyenler bunu önceden ayarlamalı

Sevdiğin kişilere sosyal medya hesabını miras olarak bırakmak isteyen kullanıcılar bunu önceden belirtmeli. Aksi halde herhangi bir dijital miras bırakma işlemi yapamaz. Ayrıca isteyenler kendi hesabını chatbot haline çevirebilir. Böylece sevdiğiniz kişiler tıpkı siz gibi yazışabilir.

Bu özellik şimdilik sadece Facebook ve Google tarafından sunuluyor. Twitter ve Snapchat gibi platformlar ise henüz bununla ilgili bir çalışma başlatmadı. Ayrıca böyle bir şeye niyetleri pek yok gibi görünüyor. Peki sizce ölenlerin sosyal medya hesaplarına ne yapılmalı?

Alıntı

https://www.btgunlugu.com/