İş başvurularında yapay zeka kullanılacak

Hepimizin hayatının bir parçası olan iş başvurularında yapay zeka kullanımı giderek artacak. Bunun için gelişen otonom sistemlere bakmak yeterli olacaktır. İşte konu ile alakalı merak edilen detaylar…

Otonom sistemlerin günlük hayatımız içerisinde çok daha fazla yer alması bu sürecin hızlanmasını sağlıyor. Kullanılan bazı teknikler hem karakter analizi yapıyor hem de işe uygunluğu ölçüyor.
Pymetrics adlı New York merkezli bir firma tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka sayesinde iş başvurusunda bulunan kişilerin birçok yönü değerlendiriliyor. Başvuru yapan kişilere bazı oyunlar oynatılıyor. Mesela iki kutuda yer alan noktaların sayılmasını sağlamak, duyguları yüz ifadesi ile eşleştirmek gibi.

Yapay zeka tarafından yapılan bu testler sayesinde hem kişilerin analitik hem de duygusal zekası ölçülebiliyor. Elbette bu işe alım konusunda kesin bir karar sağlamıyor. Bunun yerine sadece insan kaynaklarına bir ipucu veriyor. Ayrıca testlere kimsenin müdahale edememesi en önemli özellikler arasında sayılıyor.

Yapılan testlerde aynı zamanda kişilerin ben yerine biz kelimesini kullanıp kullanmadığı da son derece önemli. Biz kelimesini kullananlar grupla çalışmaya çok daha yatkın oluyor. Tüm bunlara rağmen yapay zeka kullanımı kafalarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

Alıntı

https://www.cnnturk.com/