Sanal gerçeklik sayesinde yapabileceğiniz 10 şey

1- Sanal keşif turları

Sanal gerçeklik teknolojisiyle evinizden bile çıkmadan, önceden hiç bulunmadığınız yerleri ziyaret edebilmeniz mümkün. “Travelworldvr.com” adlı sitede turistik yerleri gezerken, “youvisit.com” adlı sitede ise dünyaca ünlü üniversitelerin kampüslerinde dolaşabilirsiniz. Böylece bu teknoloji yardımıyla tatil ve gelecek planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

2- Uçma deneyimi

“Birdly” adlı sanal gerçeklik teknolojisi, son derece gerçekçi bir uçma deneyimi yaşamayı sağlıyor. Oluşturulan mekanizma sayesinde kanatlarınız oluyor ve uçuş pozisyonu alıyorsunuz. Simülasyon sayesinde de tıpkı bir kuş gibi uçmanın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

3- Dalgalara karşı sörf

“GoPro” adlı sanal gerçeklik uygulaması ile Tahiti’nin dev dalgalarının başınızın üzerinde yükselip kıvrılmalarını hissedebiliyorsunuz.

4- Başkasının bedenine geçiş yapabilme

“The Machine To Be Another” adındaki bu proje karşımızdaki kişiyi daha iyi anlamamız için bir deneyim yaşatıyor. Bu araç, eğitim, psikoloji, sağlık alanlarında da kullanılıyor. İşlevini yerine getirebilmesi için ise iki kişinin senkronize bir şekilde hareketleri yapması gerekiyor.

5- Sanal stüdyoda sanat çalışmaları

Sanal Gerçeklik (VR) sadece atletik simülasyonları kapsamıyor. Sanat meraklılarına ve sanatçılara üç boyutlu sanatsal çalışmalarını ortaya koymaları için de bir platform sağlıyor. “Tilt Brush” isimli uygulama ile istediğiniz fırçayı seçebiliyor; ışıltılar, yıldızlar ve kıvılcımlar yaratarak hayallerinizi gözle görünür kılabiliyorsunuz.

6- İkinci Dünya Savaşı uçağında olmak

“War Thunder” isimli sanal gerçeklik uygulaması ile İkinci Dünya Savaşı’nda savaş pilotu olmanın nasıl bir deneyim olduğunu anlayabiliyorsunuz.

7- Hız treni

“Six Flags” VR ekipmanları ile gerçek bir hız trenine binme şansınız olabiliyor. Kendi temanızı ve treninizi kendiniz seçiyor, kendinize bir roller coaster deneyimi yaratmış oluyorsunuz. Ardından da yaratılan bu sanal gerçek ile adrenalin dolu dakikalar yaşayabilmek mümkün oluyor.

8- Sanal showroom ziyareti

Eğer araba almayı düşünüyorsanız Volvo ve Microsoft’un iş birliğiyle yaratılan “HoloLens Showroom”u deneyimleyebilirsiniz. Potansiyel alıcıların karar verme sürecini oldukça kolaylaştıran bu yenilik istediğiniz arabayı hologram olarak görmenize de olanak sağlıyor. Arabanın özelliklerini değiştirebiliyor, özellik ekleyebiliyor, arabayı havaya kaldırabiliyor ve döndürebiliyorsunuz.

9- İstediğiniz yerde bulunma ve istediğiniz yerde yeme deneyimi

Virtual reality (VR) ile istediğimiz yerde olup istediğimizi yapabilirsiniz. Konserlere katılabilir, sinema koltuğunda oturup film izleyebilirsiniz. Paris’e gidebilir; hayvanlarla, havada, hatta uzay boşluğunda bile yemek yiyebilirsiniz.

10- Masal anlatmak

Samsung, çocuğundan uzak yaşayan ya da çocuğuna zaman ayırmakta güçlük çeken ebeveynlere de kolaylık sağlıyor. Ebeveyni nerede olursa olsun, sanal gerçeklik gözlükleri yardımıyla çocuklar ebeveynlerinin seslendirdiği masalları dinleyebiliyor. “Bedtime VR Stories” adlı bu uygulamayla çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişki güçleniyor.

Alıntı

https://moblobi.com