Laboratuvarda yapay insan kalbi geliştirildi

Gelişen teknoloji sağlık alanında da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bilim insanları, susam büyüklüğünde yapay kalp geliştirdi.

yapay kalp

Teknolojinin gelişmesi sadece tüketici elektroniğine değil, sağlık gibi sektörlere de etki ediyor. Bir zamanlar tedavisi imkansız gibi görülen pek çok sağlık sorunu, teknoloji sayesinde hızlıca çözülüyor. Ancak bununla yetinmeyen bilim insanları, yapay organ gibi konular üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Son olarak kök hücre üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, susam büyüklüğünde bir kalp geliştirmeyi başardı.

Susam büyüklüğünde kalp geliştirildi

Neredeyse gözle görülemeyecek kadar olan bu minik kütle, insan kalbini anımsatan yapısıyla dikkat çekiyor. Bir süredir proje üzerinde çalışan bilim insanları, insan embriyosunda bulunan ve kalp gelişimini koordine ettiği bilinen altı sinyal yolunu kullanarak, pluripotent kök hücreleri bir araya getirmeyi başardı.

Hücreyi bir hafta boyunca dikkatle gözlemleyen araştırmacılar, kütlelerinin ritmik hareketlere sahip olduğunu ve vücut benzeri bir boşluğun içinde dolaşımı sağladığını keşfetti.  Geçmişte benzer bilimsel projeler, kendi kendine büyüyen göz ve beyin hücreleri gibi yapılar geliştirmişti. Ancak boyutuna rağmen işlevsel olan bir kalp, ilk defa geliştirildi. 

Böylelikle yapay bir kalp elde etmeyi başaran Viyana‘daki Avusturya Bilimler Akademisi’nden biyolog Sasha Mendjan, konuyla ilgili “Diğer araştırmacılardan farklı bir şey yapmıyoruz, sadece bilinen tüm sinyalleri kullanıyoruz,” açıklamasını yaptı. 

Proje nakil yapılacak yapay organlar üretmekten çok çeşitli kalp hastalıklarının nasıl veya neden ortaya çıktığı veya bunları en iyi nasıl tedavi edebileceğimizi öğrenmek için kullanılacak.

Alıntı

https://shiftdelete.net/Oğuz Çakır