Evrenin Makine Öğrenimi Teknolojisiyle Çalışan Bir Bilgisayar Olabilir mi?

Bir grup teorik fizikçi tarafından hazırlanan ‘The Autodidactic Universe (Otodidaktik Evren)’ isimli bir makale, evreni makine öğrenimi teknolojisine dayalı olarak sürekli kendisi hakkında öğrenen ve buna göre evrilen bir bilgisayar olarak tanımladı. Makalenin, henüz hakemli bir akademik dergide yayınlanmadığı belirtildi.  

Bir grup teorik fizikçi tarafından hazırlanan ‘The Autodidactic Universe (Otodidaktik Evren)’ isimli bir akademik makale, evreni makine öğrenimi teknolojisine dayalı olarak sürekli kendisi hakkında öğrenen ve buna göre evrilen bir bilgisayar olarak tanımladı. Makalenin, henüz hakem incelemesinden geçerek bir akademik dergide yayınlanmadığı ifade edildi. Makaleyi hazırlayan araştırmacılar içerisinde, Microsoft’a bağlı çalışan birkaç fizikçinin de yer aldığı görüldü. Çalışma; temel olarak evrenin, sürekli olarak kendi fizik kurallarını anlayan ve buna göre kurallarını şekillendiren bir algoritma olduğuna işaret etti. 

Makalede; fizikçiler ayrıca, evrenin tüm olası fizik yasalarının genel görünümünü çıkararak kendi fizik kurallarını öğrenebildiğini savundu. Bununla birlikte çalışma; insanoğlunun şu anda deneyimleyebildiği fizik yasalarının, evrenin doğuşunda değişmez olmadığı ve tersine çevrilemeyeceği fikrini ileri sürdü.  

‘Otodidaktik Evren’ konsepti, Vitaly Vanchurin isimli bir fizikçinin araştırmasına benzetildi

Otodidaktik Evren

Diğer yandan; ‘Otodidaktik Evren (The Autodidactic Universe)’ konsepti, akademideki birçok araştırmacı tarafından Vitaly Vanchurin isimli bir fizikçinin araştırmasına da benzetildi. Vanchurin’in araştırması da evreni, devasa bir sinir ağı olarak tanımlıyordu. Bilim insanları ve araştırmacılar, şu ana kadar evrenin ürettiği veya kaynaklandığı düşünülen sinir ağları ve algoritmaları açıklamaya çalışan birçok çalışma gerçekleştirmişti. ‘Otodidaktik Evren’ tezi, bu çalışmalar arasına katılan son örneklerden biri oldu.  

Alıntı

https://teknosafari.net/