DeepFake görüntüleri tespit edecek Yapay zeka geliştirildi

Son yıllarda en çok adını duyduğumuz teknolojilerden biri Deepfake oldu. En başlarda Deepfake ilgiyi üstüne çekmiş, fakat bir yandan da ne kadar tehlikeli olabileceğini de göstermişti. Deepfake ile bir kişinin görüntüsü büyük sorunlara neden olabilecek, videolar veya fotoğraflarda kullanılabiliyor. Şimdi bilim insanları bunun önüne geçmek ve Deepfake görüntülerini tespit etmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Yapay zeka teknolojisi oldukça gelişti. Neredeyse her kullandığımız cihazda yapay zeka desteği bulunuyor. Bununla birlikte yapay zeka, daha önce bilim kurgu filmlerinde, kitaplarında gördüğümüz, okuduğumuz Deepfake teknolojisini de beraberinde getirdi. Her ne kadar Deepfake heyecan uyandırsa da, tehlikeli durumlara da yol açabilir. İşte bilim insanları Deepfake ile oluşturulmuş videoları ve görüntüleri tespit etmek, sorunlara yol açabilecek durumları engellemek için çözümler geliştiriyor. Kısa süre önce Deepfake görüntülerinin tespit edilmesi için yeni bir yöntem bulundu.

SUNY Buffalo Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda geliştirilen yeni bir yapay zeka aracı, Deepfake ile üretilmiş görüntülerde gözlerdeki ışık yansımasını inceleyerek görüntüleri tespit edebiliyor. Portre tarzı fotoğraflar üzerinde yapılan testlerde yüzde 94 başarı oranı yakalayan bu yeni aracın bazı eksiklikleri de bulunuyor.

Yeni aracın çalışma sistemi aslında oldukça basit. Gözlerde yer alan ışık yansımaları, fotoğrafın gerçek olduğu durumda benzer görünür çünkü gözler aynı noktaya bakmaktadır. Fakat işin içine deepfake girdiğinde bu notkada bazı sorunlar oluşuyor ve yeni geliştirilen yapay zeka destekli araç da bunu tespit ediyor. Eksiklik olarak sayabileceğimiz noktalar ise tam olarak bu temel çalışma prensibine dayanıyor.

Alıntı

https://www.sabah.com.tr/