Çin, Yapay et devrimi için tarih verdi!

Çinli CellX girişimi, yapay et üretimi maliyetlerini aşağı çekmeye başladı. Peki ama yapay et fiyatı ne zaman normal hale gelecek?

Laboratuvar ortamında 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla et üretimi aslında ilk değil. Son on yıldır bir çok girişim, yapay et üretimi yapmayı başardı. Ancak oldukça pahalı olan yapay et için Çin’li bir firma maliyetleri düşürmeye başladı. Buna göre yapay et fiyatları kısa sürede et fiyatları eşit hale gelecek.

Çinli firma yapay et fiyatları için tarih verdi

Koronavirüs salgını sonrası daha fazla gündeme gelmeye başlayan tüketim çılgınlığı, küresel ısınmayı tetikleyen etmenler arasında. Uzmanlara göre geleneksel et üretimi de metan gazı salınımıyla küresel ısınma için önemli tehditlerin başında geliyor. Laboratuvar ortamında 3 boyutlu et üretimi ise uzun yıllardır teknoloji dünyasının gündeminde. Reuters’ın haberine göre Çinli bir Biyoteknoloji girişimi CellX ise yapay et üretiminde maliyetleri beş kat aşağı çekmeyi başardı.

Firma 2025 yılına kadar bu maliyetleri 10 kat aşağı çekmeyi planlıyor. Buna göre 2025 yılında geleneksel üretim et ile yapay et fiyatları eşit hale gelecek. Şu an için Çin’de yapay et için büyük bir talep olduğunu da firma yetkilisi açıkladı. CellX yapay et olarak domuz eti üretiyor.

Alıntı

https://shiftdelete.net/Veyis Özen Ertuğ