Yeni nesil oyunlarda görüntü olduğu gibi beyne gönderilecek

Beyin bilgisayar arayüzlerini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu teknoloji ile birlikte oyunlar daha gerçekçi bir özellik kazanabiliyor. Zaten oyunlarda da temel amaçlardan birisi her zaman bu oldu. Oyuncular gerçekten dünyadan kopup kendilerini gerçekten oyundaymış gibi hissederse bu durum büyük bir avantaj sağlıyor.

Valve’ın sahibi olan Gabe Newell tarafından yapılan önemli açıklamalara bakıldığında bunun hiç de uzak olmadığı görülüyor. Peki oyun şirketlerinin bu konuda nasıl planları var.

Yeni nesil oyunlar görüntüyü olduğu gibi beyinde oluşturacak

Oyun yapımcılarının şu andaki en büyük amaçlarından birisi de beyindeki sinyallere hükmedebilmek. Yani diyelim ki Valve tarafından bir oyun üretilecek ve bu oyunun daha gerçekçi olması sağlanacak. Böyle bir durumda Valve, kendi oyununu beynin içinde oluşturabilir. Bu durumda oyun konsollarına ve diğer ekipmanlara da gerek kalmayacaktır.


Oyunlarda konsollar ne yazık ki yeterince gerçeklik sunmuyor. Elbette bu durum oyuncular için pek tercih edilebilir değil. Oyuncuların en çok istediği şey ise hiç şüphesiz kendilerini başka bir dünyaya ışınlayabilmek. Valve gibi şirketler böyle bir teknolojiyi bilgisayar beyin arayüzü ile yapabilmeyi umuyor.

Valve yeni projelerini bu teknoloji ile geliştirmeyi düşünüyor

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yeni nesil oyunlar üretmek ne yazık ki günümüz teknolojisiyle mümkün değil. Bu nedenle bir süre daha bekledikten sonra başlatılması düşünülüyor. Fakat Valve bunun ön hazırlıklarını neredeyse tamamladı.

Elon Musk tarafından da beyin bilgisayar arayüzlerine çok büyük yatırımlar yapıldığı söyleniyordu. Beyne gönderilecek sinyaller ile beyin dalgalarında kısa süreliğine de olsa değişimler yaratılabilir. Böyle bir teknoloji oyunlarda da kullanılırsa, kısa bir süre içerisinde beyin dalgalarını değiştirebilen yapımlar ortaya çıkacaktır.

Alıntı

https://www.btgunlugu.com